Ամեն տարի Հայաստանում աճող թվով օտարերկրյա բիզնեսներ են գրանցվում՝ պայմանավորված երկրի աճող տնտեսությամբ և բարենպաստ պայմաններով: Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տվյալներով՝ 2022 թվականի մարտից մինչև 2023 թվականի փետրվարը Հայաստանում գրանցվել է 2600 ոչ ռեզիդենտ ընկերություն և 6000 ոչ ռեզիդենտ անհատ ձեռներեց։ Ընկերությունների շուրջ 40%-ը և ձեռնարկատերերի 65%-ը գործում են ՏՏ ոլորտում։
Այս հոդվածում մենք խորանում ենք այն պատճառների մեջ, թե ինչու են բիզնեսներն ընտրում Հայաստանը և առանձնացնում գրանցման գործընթացի կարևոր կողմերը:
Ինչ պետք է իմանաք Ձեր բիզնեսը Հայաստանում գրանցելու մասին
Հայաստանում ընկերությունների գրանցումը կարգավորվում է 2011 թվականին ընդունված «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման մասին» օրենքով։
Ընկերությունների ամենատարածված տեսակներն են սահմանափակ պատասխանատվությամբ և բաժնետիրական ընկերությունները: Որպես անհատ ձեռնարկատեր գրանցվելը նույնպես տարբերակ է: Դիմումը կարող է ներկայացնել հիմնադիրը, տնօրենը կամ լիազոր ներկայացուցիչը: Դուք պետք է ներկայացնեք դիմում, հիմնադիրների որոշումը, ընկերության գրանցման հասցեն, գործադիրի մասին անձնական տվյալները, ներառյալ նրանց անձնագիրը և Շահառու սեփականության վկայականը: Որպես իրավաբանական անձ՝ դուք կունենաք նույն իրավունքները, ինչ քաղաքացիները:
Ստորև բերված են 10 կետեր, որոնք կառաջարկեն ուղեցույց, եթե մտածում եք ձեր բիզնեսը Հայաստանում սկսելու մասին:
Բիզնեսի գրանցումը Հայաստանում արագ և հեշտ է
Հայաստանում ընկերությունները գրանցված են Հայաստանի իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության կողմից։ Ընդհանուր առմամբ, գործընթացը տևում է առավելագույնը երեք օր: Եթե որոշեք օգտվել նմուշային փաստաթղթերից, գրանցումը կարող է կատարվել րոպեների ընթացքում:
Պաշտոնական օտարերկրյա փաստաթղթերը պետք է վավերացվեն և օրինականացվեն: Երբ դա արվի, դուք կստանաք գրանցման վկայական՝ հարկ վճարողի ID համարով և պատրաստ կլինեք սկսել գործունեությունը:
Հեռավար գրանցումը հասանելի է www.e-register.am կայքում: Փաստաթղթերը կարող եք ներկայացնել էլեկտրոնային ստորագրությամբ՝ առանց անձնական այցելության։
Չկա նվազագույն կապիտալի պահանջ
Փոքր և միջին բիզնեսը կարող է հեշտությամբ գրանցվել որպես իրավաբանական անձ Հայաստանում՝ առանց վճարված կապիտալի անհրաժեշտության։ Սա թեթեւացնում է ֆինանսական բեռը, բարձրացնում շուկայի մրցունակությունը և խրախուսում է բազմաթիվ ձեռնարկատերերի բիզնես սկսել Հայաստանում:
Բիզնեսը կարող է լինել 100% օտարերկրյա սեփականություն
Պատկերը՝ Shutterstock
Հայաստանում օտարերկրյա սեփականության իրավունքի սահմանափակումներ և ռեզիդենտ բաժնետեր կամ կառավարիչ ունենալու պահանջներ չկան: Նմանապես, երկրում բնակվելու, տեղական հասցե ունենալու կամ քաղաքացիություն ունենալու պարտավորություններ չկան:
Բացառությունները կիրառվում են բաժնետերերի հստակ պահանջներով կոնկրետ ոլորտների համար, ներառյալ հեռուստատեսությունը և ռադիոն, էներգետիկան, ֆինանսները և խաղերը:
Հարկային բեռը ցածր է
Առանց հարկման կարգավիճակը հասանելի է միկրոբիզնեսի, ՏՏ նորաստեղծ ձեռնարկությունների, գյուղատնտեսական ձեռնարկությունների, ազատ տնտեսական գոտիներում, արդյունաբերական գոտիներում, որոշ սահմանամերձ քաղաքներում և գյուղերում գործող սուբյեկտների համար: Փոքր բիզնեսներն ունեն հատուկ հարկային ռեժիմներ (1,5-5%): Ներդրումային ծրագրերի համար կան հարկային արտոնություններ և պետական աջակցության ծրագրեր:
Ստանդարտ կորպորատիվ եկամտահարկը (CIT) Հայաստանում 18% է: Այն վերաբերում է ինչպես Հայաստանում գործող, այնպես էլ ոչ ռեզիդենտ կազմակերպություններին:
Դուք կարող եք ձեռք բերել Հայաստանի բնակության իրավունք՝ երկրում բիզնես վարելու հիման վրա
Դուք կարող եք դիմել Հայաստանում ժամանակավոր կամ մշտական բնակության համար՝ բիզնես վարելու հիմքով։ Բնակության կարգավիճակը կարող է հեշտացնել բանկային ծառայությունների հասանելիությունը և գույքի սեփականության իրավունքը:
Դառնալով ռեզիդենտ՝ դուք կարող եք հովանավորել ընտանիքի ընդլայնված անդամներին: Այս կարգավիճակն առաջարկում է հինգ տարվա վիզա և երեք տարում քաղաքացիություն ստանալու հնարավորություն։ Երկքաղաքացիությունը թույլատրվում է։ Հայաստանը չի պահանջում բնակիչներից մնալ երկրում.
Ձեր բիզնեսը կարող է վարձել տաղանդավոր, բազմալեզու և ծախսարդյունավետ աշխատողների
Հայաստանում դուք կարող եք աշխատանքի ընդունել լավ կրթված, բազմալեզու և ծախսարդյունավետ աշխատուժ: Համաշխարհային բանկի տվյալներով՝ մեծահասակների գրագիտության մակարդակը երկրում 99%-ից բարձր է։ Ազգի պաշտոնական լեզուն հայերենն է։ Տեղացիները կարող են լայնորեն խոսել անգլերեն և ռուսերեն:
Հայաստանում աշխատանքային հարաբերությունները կարգավորվում են աշխատանքային օրենսգրքով։ Նվազագույն ամսական աշխատավարձը 75000 ՀՀ դրամ է (մոտ 194 ԱՄՆ դոլար):
Հայաստանի կառավարությունն օտարերկրյա ներդրումների համար վարում է բաց դռների քաղաքականություն
Հայաստանն առաջարկում է ներդրողների համար բարենպաստ միջավայր՝ բարենպաստ պայմաններով։ Կառավարությունը տրամադրում է տարբեր խթաններ, ինչպիսիք են շահութահարկի արտոնությունները և ընթացակարգային աջակցությունը: Երկրում օտարերկրյա ներդրումները կարգավորվում են հիմնականում «Օտարերկրյա ներդրումների մասին» օրենքով։ Ներդրումային թույլտվություններն ավելորդ են, և ընկերությունները կարող են գրանցվել՝ լրացնելով օրենքով սահմանված ձևերն ու ընթացակարգերը։
Ամենաարագ աճում են տեխնոլոգիաների, շինարարության, ծառայությունների և առևտրի հետ կապված ոլորտները
Հայաստանի տնտեսական ակտիվությունը շարունակում է ուժեղ մնալ 2023 թվականին՝ պայմանավորված ՏՏ ոլորտի, շինարարության, սպասարկման և առևտրի հետ կապված ծառայությունների ընդլայնմամբ։
Հայաստանը հայտնի է տեխնոլոգիական ոլորտում բուռն զարգացումներով։ Մայրենի ստարտափների կողքին են բազմազգ ընկերությունների գլխավոր գրասենյակները, ինչպիսիք են Cisco-ն, Microsoft-ը, IBM-ը, Oracle-ը, NVIDIA-ն և այլն:
Շինարարության, տրանսպորտի, հյուրանոցների և ռեստորանային բիզնեսները կապիտալի զգալի ներհոսքեր են ապրում զբոսաշրջության աճող եկամուտների և դրամական փոխանցումների պատճառով:
Երկրի առաջնահերթ ոլորտները ներառում են ՏՀՏ-ն, վերականգնվող էներգիան, գյուղատնտեսությունը, ոսկերչությունը, ենթակառուցվածքները և տեքստիլը:
Հայաստանում արտահանման սահմանափակումներ և հարկեր չկան
Հայաստանը Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Բելառուսի հետ միասին Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է, ինչը թույլ է տալիս ապրանքների, ծառայությունների, մարդկանց և կապիտալի տեղաշարժն առանց տուրքերի։
Երկիրը ընդլայնված գործընկերություն ունի Եվրամիության հետ, որի հիման վրա պարզեցվում են ապրանքների ներմուծումն ու արտահանումը, իսկ տրանսպորտային ծախսերը՝ կրճատվում։
Արտահանողների համար արտահանման հարկեր կամ գրանցման պահանջներ չկան: Հայաստանից ապրանքների բոլոր արտահանումները ենթակա են մաքսային հայտարարագրման պարզ համակարգի։ Բացառություններ են որոշ ապրանքների համար, որոնք պահանջում են պետական նախնական թույլտվություն:
Երկրի հիմնական արտահանվողներն են մետաղները, ադամանդները, էներգիան, խմիչքները, սննդամթերքը։ Ներմուծումը ներառում է հանքարդյունաբերության արտադրանք, նավթ, նավթամթերք, բնական գազ, մեքենաներ և սարքավորումներ: Մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ customs.am կայքում։
Երկրի արտահանման հիմնական տեսակներն են
Տրանսֆերտների հարցում սահմանափակումներ չկան
ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ հանրապետությունում շուկայական փոխարժեքով տարադրամի փոխանակման սահմանափակում չկա։ Հայաստանի ռեզիդենտները և օտարերկրացիները կարող են ունենալ արտարժութային հաշիվներ։ Արտարժույթի առք ու վաճառքն իրականացվում է Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորված կողմերի միջոցով:
Հայաստանի բանկերը սպասարկում են միջազգային բանկային հաշիվներ։ Նմանապես, ռեզիդենտները կարող են հաշիվներ բացել միջազգային բանկերում: Բանկերն օգտագործում են SWIFT համակարգը գործարքների համար և մատուցում են տարբեր ծառայություններ, ինչպիսիք են վարկավորումը, ավանդային հաշիվների բացումը, պլաստիկ քարտերով գործառնությունների իրականացումը և այլն:
Շահույթի փոխանցումն անսահմանափակ է` պայմանով, որ Հայաստանին վճարված լինեն գործող հարկերը:
Իրավաբանական անձանց գրանցումը Հայաստանում. պարզեցված գործընթաց
Հայաստանում իրավաբանական անձանց գրանցման նկատմամբ վերահսկողություն է իրականացնում Արդարադատության նախարարությանն առընթեր իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրը։ Այս գործընթացն էլ ավելի հարմար է դարձել էլեկտրոնային գրանցման ներդրմամբ՝ օգտատերերի համար հարմար e-Register կայքի (https://www.e-register.am/am/) միջոցով:
Էլեկտրոնային հարմարավետություն. Թվայնացման գալուստը հեղափոխություն է արել Հայաստանում իրավաբանական անձանց գրանցման հարցում: Էլեկտրոնային գրանցման կայքի միջոցով ձեռնարկատերերը և հիմնադիրները կարող են արագ նախաձեռնել և ավարտել գրանցման գործընթացը իրենց տան կամ գրասենյակի հարմարավետությունից: Օգտագործողի համար հարմար այս հարթակը քայլ առ քայլ ուղեցույց է տալիս՝ ընթացակարգը հասանելի դարձնելով ինչպես փորձառու բիզնեսի մասնագետներին, այնպես էլ նորեկներին.

Every year, an increasing number of foreign businesses register in Armenia due to the country’s growing economy and favorable conditions. From March 2022 to February 2023, 2600 nonresident companies and 6000 nonresident individual entrepreneurs were registered in Armenia, according to the International Monetary Fund. Around 40% of the companies and 65% of entrepreneurs operate in the IT sector.
In this article, we delve into the reasons why businesses choose Armenia and highlight important aspects of the registration process.
Things to Know About Registering Your Business in Armenia
In Armenia, company registration is governed by the Law of State Registration of Legal Entities, adopted in 2011.
The most common types of companies are limited liability companies and joint-stock companies. Registering as a sole proprietorship is also an option. The application can be submitted by the founders, the director, or an authorized representative. You’ll need to provide an application, the founders’ decision, the company’s registration address, personal information about the executive, including their passport, and a Beneficial Ownership Certificate. As a legal person, you’ll have the same rights as nationals.
Below are 10 points to offer guidance if you’re considering starting your business in Armenia.
Registration of business in Armenia is fast and easy
Companies in Armenia are registered by the State Register Agency of Legal Entities of Armenia. Generally, the process takes a maximum of three days. If you decide to use sample documents, the registration can be done in minutes.
Official foreign documents need to be notarized and legalized. Once it’s done, you’ll get a registration certificate with a taxpayer ID number and be ready to start operating.
Remote registration is available on www.e-register.am. You can submit the documents with an electronic signature without a personal visit.
There is no minimum capital requirement
Small and medium-sized businesses can easily register as legal persons in Armenia without the need for a paid-up capital. This relieves the financial burden, boosts market competitiveness, and encourages many entrepreneurs to start a business in Armenia.
Business can be 100% foreign-owned
There are no limits on foreign ownership in Armenia and requirements to have a resident shareholder or manager. Similarly, there are no obligations to reside in the country, possess a local address, or hold citizenship.
Exceptions apply to specific industries with distinct shareholder requirements, including TV and Radio, Energy, finance, and gaming.
Tax Burden Is Low
A no-tax status is available for micro-businesses, IT startups, agricultural businesses, entities operating in free economic zones, industrial zones, some border towns and villages, etc. Small businesses have special tax regimes (1.5-5%). For investment projects, there are tax incentives and government assistance programs.
The standard corporate income tax (CIT) in Armenia is 18%. It applies to both Armenia-based and nonresident entities.
You can acquire Armenian residency on the basis of running a business in the country
You can apply for temporary or permanent residency in Armenia on the grounds of running a business. The residency status can facilitate access to banking services and property ownership rights.
Becoming a resident, you can sponsor extended family members. This status offers a five-year visa and the possibility to obtain citizenship in three years. Dual citizenship is allowed. Armenia doesn’t require residents to stay in the country.
Your business can hire talented, multilingual, and cost-effective workers
In Armenia, you can employ a well-educated, multilingual and cost-efficient workforce. According to the World Bank, the adult literacy rate in the country is above 99%. The official language of the nation is Armenian. Locals can widely speak English and Russian.
Employment relations in Armenia are regulated by the Labour Code. The minimum monthly wage is 75,000 Armenian dram (around $194 USD).
The Armenian government has an open-door policy for foreign investments
Armenia offers an investor-friendly environment with favorable conditions. The government provides different incentives, such as profit tax privileges and procedural support. Foreign investments in the country are regulated mainly by the Law “On Foreign Investments.” Investment permits are unnecessary, and companies can register by completing forms and procedures defined by the law.
Technology, Construction, Services and Trade-related Sectors Are Growing the Fastest
Armenia’s economic activity continues to be strong in 2023, driven by expansion in the IT sector, construction, service, and trade-related services.
Armenia is known for the rapid developments in the technology sector. Next to native startups are headquarters of multinational companies such as Cisco, Microsoft, IBM, Oracle, NVIDIA, and others.
Construction, transportation, hotel, and restaurant businesses are experiencing significant capital inflows due to the flourishing tourism income and remittances.
Priority sectors in the country include ICT, renewable energy, agriculture, jewelry, infrastructure, and textiles.
There are no export restrictions and taxes in Armenia
Armenia is a member of the Eurasian Economic Union together with Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Belarus, which allows the movement of goods, services, people, and capital without any duties.
The country has an extended partnership with the European Union on the basis of which the import and export of goods are simplified, and transport costs are reduced.
There are no export taxes or registration requirements for exporters. All exports of goods from Armenia are subject to a simple customs declaration system. Exceptions are for some products that require prior State permission.
The main exports of the country are metals, diamonds, energy, beverages, and food. Imports include mining products, petroleum, oil products, natural gas, machinery, and equipment. You can learn more details on customs.am.
There are no restrictions on remittances
According to the Central Bank of Armenia, there’s no limit on currency exchange at market rates in the country. Armenian residents and foreigners can hold foreign currency accounts. Foreign exchange purchases and sales are carried out through parties licensed by the Central Bank.
Armenian banks serve international bank accounts. Similarly, residents can open accounts in international banks. Banks use the SWIFT system for transactions and provide diverse services such as lending, opening deposit accounts, conducting plastic card operations, and more.
Remittance of profits is unrestricted provided that applicable taxes have been paid to Armenia.
Registering Legal Entities in Armenia: A Streamlined Process
In Armenia, the State Register of Legal Entities under the Ministry of Justice oversees the registration of legal entities. This process has been made even more convenient with the introduction of electronic registration through the user-friendly e-Register website (https://www.e-register.am/en/).
Electronic Convenience: The advent of digitalization has revolutionized the registration of legal entities in Armenia. Through the e-Register website, entrepreneurs and founders can swiftly initiate and complete the registration process from the comfort of their homes or offices. This user-friendly platform provides step-by-step guidance, making the procedure accessible to both seasoned business professionals and newcomers.