Անշարժ գույքի ոլորտում ներդրումների առումով Հայաստանը համեմատաբար երիտասարդ երկիր է։ Այնուամենայնիվ, վերջին մի քանի տարիների ընթացքում երկիրը հայտնվել է որպես գրավիչ վայր օտարերկրյա քաղաքացիների և ներդրողների համար, ովքեր ցանկանում են գնել անշարժ գույք:
Անշարժ գույքի նկատմամբ հետաքրքրությունը բերեց գույքի արժեքի 34,5% աճ՝ սկսած մայրաքաղաքից և կամաց-կամաց ընդլայնվելով նաև այլ մարզերում։ 2022 թվականի Կադաստրի պետական կոմիտեի տվյալներով՝ անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացվել է ավելի քան 200.000 պետական գրանցված գործարք, ինչը ռեկորդային թիվ է վերջին 12 տարիների ընթացքում։ Այս աճը պայմանավորված է տնտեսական ակտիվությամբ, սեփականության նկատմամբ բնակչության շահագրգռվածությամբ և օտարերկրյա ներդրումների հետաքրքրության աճով։ Այսպես, 2022 թվականին օտարերկրացիների կողմից ձեռք է բերվել շուրջ 2000 միավոր՝ նախորդ տարվա համեմատ 22 տոկոսով ավելի։
Այս աճի արդյունքում փոխվել է Երևանի քաղաքային պատկերը։ Ամբողջ քաղաքում առաջացել են նոր բնակելի համալիրներ, գրասենյակային շենքեր, առևտրի կենտրոններ։ Ակնկալվում է, որ այս շինարարական բումը կշարունակվի առաջիկա տարիներին, քանի որ Երևանը շարունակում է աճել և զարգանալ։ Երևանի Կոմիտասի պողոտայում բնակելի շենքի կառուցում. Լուսանկարը՝ PixMeta ստուդիայի, 2023 թ.
Անշարժ գույքի գնումների նկատմամբ հետաքրքրության աճին զուգահեռ՝ շուկան 2021-2022 թվականներին գրանցել է մեկ քառակուսի մետրի դիմաց գների զգալի 19% աճ: 2023 թվականի տվյալները դեռ հասանելի չեն, բայց անշարժ գույքի շուկայի պարզ հայացքով և գներին հետևելով՝ պարզ կիմանաք գների կայուն աճը։ Այնուամենայնիվ, թանկացումը չի հանգեցնում տոկոսների և պահանջարկի նվազմանը։
Վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ գները կշարունակեն աճել, ուստի այսօր Հայաստանում անշարժ գույք ձեռք բերելու հարցը որոշելու օրն է։ Բայց մինչ այդ, ահա 10 բան, որ դուք պետք է իմանաք Հայաստանում անշարժ գույք գնելու մասին:
Հայաստանը թույլ է տալիս օտարերկրյա քաղաքացիներին և ներդրողներին ունենալ անշարժ գույք առանց սահմանափակումների՝ ունենալով նույն իրավունքներն ու պարտականությունները, ինչ ռեզիդենտները։ Գույքի սեփականատերերն այնուհետև իրավունք կունենան վաճառել, առաջարկել վարձակալություն, վարձակալել կամ տնօրինել գույքն ըստ ցանկության: Գույքի սեփականությունը հետագայում կնպաստի սեփականատիրոջը ժամանակավոր կամ մշտական բնակության թույլտվության համար: Օրենքը չի տարածվում գյուղատնտեսական նշանակության հողերի ձեռքբերման վրա. Օտարերկրացիները պարտավոր են գրանցել իրավաբանական անձ և գնել այդ անձի ենթակայության տակ գտնվող հողատարածք:
Թեև գտնվելու վայրը սկզբում կարող է թվալ որպես անհատական նախապատվության կամ հարմարության խնդիր, գույքում ներդրումներ կատարելը պահանջում է դրա գտնվելու վայրի ավելի մանրամասն ուսումնասիրություն: Եթե գույքը համարվում է ներդրում, ապա գտնվելու վայրը կարող է ավելի նշանակալից դեր խաղալ որոշումների կայացման գործընթացում, քան շինարարության տեսակը: Այս առումով Երևանը և մայրաքաղաքին հարող տարածքները առայժմ բարձր պահանջարկ ունեն՝ բարձր գներով։ Հաջորդը գալիս են զբոսաշրջային քաղաքները, որոնք գրավում են գույքային ներդրումներ՝ որպես հյուրանոցային կամ ռեստորանային բիզնեսի մեկնարկային կետ: Ինչ վերաբերում է շինարարության տեսակին, ապա նորակառույցներն ավելի բարձր գին ունեն, բայց միևնույն ժամանակ ժամանակի ընթացքում դրանք չեն կորցնի արժեքը, կամ եթե անգամ կորցնեն, գնաճն ավելի քիչ շոշափելի կլինի։
Ըստ բնակարանաշինության տեսակների, առանձնանում են առաջնային և երկրորդային շուկայական սեփականություն՝ գնման տարբեր պայմաններով:
Չնայած գները աճելու միտում ունեն, խելամիտ է վերահսկել շուկայի միտումները և գույքի գները՝ տեղեկացված որոշումներ կայացնելու համար: Գույքի գնահատումը նույնպես պարտադիր է անկախ վերանայում և գույքի ողջամիտ գնահատում ստանալու համար: Այնուամենայնիվ, գնահատման հաշվետվության մեջ կան որոշ անհամապատասխանություններ: Գույքի գնաճի պատճառով գները շատ ավելի բարձր են, քան դրանց կադաստրային արժեքը: Գույքի գնահատումը հաշվի է առնում բացառապես կադաստրային արժեքը, բայց ոչ շուկայական արժեքը՝ ստեղծելով հսկայական բաց երկու թվերի միջև: Այնուամենայնիվ, միշտ խորհուրդ է տրվում գնահատել գույքը որոշում կայացնելուց առաջ։
Հեղինակավոր անշարժ գույքի գործակալության ներգրավումը կարող է ապահովել մի քանի առավելություններ, այդ թվում՝ հասանելիություն անշարժ գույքի ավելի լայն ընտրանի, փորձագիտական խորհրդատվություն և աջակցություն բանակցությունների և փաստաթղթերի հետ կապված: Միևնույն ժամանակ, գործակալության ծառայությունները նշանակում են միջնորդավճար (2% Հայաստանում), որը կարող է բավականին զգալի լինել, եթե գույքի գինը բարձր է: Եթե դուք պատրաստ չեք վճարել վճարը, պատրաստ եղեք ժամանակ ծախսել շուկայում համապատասխան գույքի որոնման համար: Թեև վաճառողից ուղղակի գնումները կարող են ավելի շատ ճկունություն տալ, այն նաև պահանջում է մանրակրկիտ պատշաճ ջանասիրություն և փաստաթղթերի հետ կապված իրավական ուղեցույց:
Վաճառողի հետ լավ հարաբերությունների հաստատումը կարող է հեշտացնել հարթ բանակցությունները և գործարքների գործընթացները: Միևնույն ժամանակ, այս հարաբերությունները լի են ծուղակներով և թաքնված ռիսկերով: Ոչ մի բանավոր պայմանագիր վավերական չէ և ենթակա չէ կատարման, եթե վավերացված չէ նոտարի կողմից: Գնորդը կամ վաճառողը կարող է ցանկացած պահի հրաժարվել այս պայմանավորվածությունից, եթե չկա գրավոր և ստորագրված փաստաթուղթ, որը ցույց է տալիս երկու կողմերի մտադրությունների լրջությունը: Նման փաստաթուղթը կներառի նաև գույքի գինը, որը չի կարող փոփոխվել մինչև պայմանագրի ավարտը:
Ինչպես նշվեց վերևում, ոչ մի բանավոր համաձայնություն օրենքի ուժ չունի: Գույքը վերջնական գնումից առաջ ապահովելու համար գնորդը կամ վաճառողը կարող է առաջարկել դրամական ավանդ, որը պետք է ապահովվի գրավոր, ստորագրված և նոտարական կարգով հաստատված փաստաթղթով: Կողմերից մեկի կողմից բանավոր համաձայնության կամ պայմանագրի խզման դեպքում ավանդը դառնում է անվերադարձ:
Նախքան որևէ պայմանագիր, խորհուրդ է տրվում մանրակրկիտ ուսումնասիրել և ստուգել գույքի հետ կապված բոլոր փաստաթղթերը, ներառյալ սեփականության իրավունքի վկայականները, թույլտվությունները, հողօգտագործման իրավունքները և շինարարական փաստաթղթերը: Իրավաբանի օգնությունը Հայաստանում կօգնի ձեռք բերել և վավերացնել անհրաժեշտ փաստաթղթերը:
2022 թվականի հուլիսի 1-ին ընդունված նոր օրենքի համաձայն՝ Հայաստանում գույքի գնման վճարումները պետք է կատարվեն բանկային փոխանցումով։ Բոլոր պայմանները համաձայնեցված են, գրված են պայմանագրում և ստուգվում նոտարի կողմից: Անշարժ գույքի գինը համաձայնեցված է տեղական արժույթով` ՀՀ դրամով, իսկ վճարումները կատարվում են համապատասխանաբար տեղական արժույթով:
Հայաստանում անշարժ գույք գնելիս հաշվի առեք այն սեփականության կառուցվածքը, որը լավագույնս համապատասխանում է ձեր կարիքներին: Հայաստանում իրավասու են երեք սեփականության կարգավիճակ:
Միանձնյա սեփականություն. Ի տարբերություն այլ երկրների, որոնք պարտավորեցնում են ձեզ սեփականության կարգավիճակը կիսել ամուսնու հետ, Հայաստանի օրենսդրությունը թույլ է տալիս ունենալ սեփականություն ձեր միանձնյա անունով՝ անկախ ամուսնական կարգավիճակից: Համաձայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի՝ գույքի սեփականատիրոջ ամուսինը ստանում է գույքի 50% բաժնեմաս, նույնիսկ եթե այդ գույքի վրա անունը գրանցված չէ և կհամարվի համասեփականատեր։
Համատեղ սեփականություն. Սեփականության մոդելը ենթադրում է բազմաթիվ սեփականատերեր, որոնցից յուրաքանչյուրը ունի բաժնետոմս՝ հիմնվելով նրանց միջև նախապես պայմանավորված պայմանների վրա: Անկախ բաժնետոմսի չափից, սեփականատերերն իրավունք ունեն որոշումներ կայացնել:
Ընկերության սեփականություն. Հնարավոր է գույք ձեռք բերել տեղական կամ արտասահմանյան սահմանափակ ընկերության ներքո, սակայն տարբեր հարկային կանոնակարգերով (հիմնականում ոչ բարենպաստ):
Գնումն ավարտելուց հետո ապահովել գույքի պատշաճ գրանցումը Անշարժ գույքի պետական ռեգիստրում: Գնորդը կունենա 30 աշխատանքային օր՝ սեփականության իրավունքը Հայաստանի Հանրապետության անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեում գրանցելու համար. հակառակ դեպքում վաճառքը և պայմանագիրը կհամարվեն անվավեր: Հայտը ներկայացվում է 4 աշխատանքային օրվա ընթացքում, որից հետո սեփականատերը ստանում է սեփականության իրավունքի փաստաթուղթ։ Գործընթացն այժմ առցանց է, և հնարավոր է սեփականության փաստաթղթերը ներբեռնել առանց SCREC այցելելու: Նոտարում գրանցումը և սեփականության գրանցումը լրացուցիչ վճարներ ունեն:
* * *
Հայաստանի անշարժ գույքի շուկան վերջին տարիներին նկատելի աճ է գրանցել՝ այն դարձնելով գայթակղիչ վայր օտարերկրյա քաղաքացիների և ներդրողների համար, ովքեր ձգտում են կապիտալացնել իր ներուժը: Գույքի արժեքի աճը, անշարժ գույքի գործարքների թվի աճը և օտարերկրյա գնորդների ընդլայնվող հետաքրքրությունը արտացոլում են երկրի տնտեսական աշխուժությունը և ներդրողների վստահությունը:
Քանի որ շուկան շարունակում է զարգանալ, արտերկրից եկած անհատների և կազմակերպությունների համար կարևոր է դառնում լավ տեղեկացված որոշումներ կայացնել հայկական անշարժ գույքում ներդրումներ կատարելիս:
Համատեղելով մեր իրավաբանական խորհրդատվական փորձը հաշվապահական և հարկային ծառայությունների աութսորսինգի և իրավաբանական անձանց հիմնման ծառայությունների հետ՝ Tower International Consultants-ն առաջարկում է համապարփակ լուծում՝ աջակցելու ձեր ներդրումներին և բիզնեսին Հայաստանում: Մեր նպատակն է հզորացնել ձեզ գիտելիքներով, ռեսուրսներով և ռազմավարական ուղղորդմամբ, որոնք անհրաժեշտ են տեղեկացված որոշումներ կայացնելու և ձեր բիզնես նպատակներին հասնելու համար այս ծաղկող երկրում:
Կապվեք Tower International Consultants-ի հետ այսօր՝ պարզելու, թե ինչպես մեր ինտեգրված ծառայությունները կարող են նպաստել ձեր անշարժ գույքի ներդրումներին և բիզնեսի ընդլայնմանը Հայաստանում: Թույլ տվեք լինել ձեր վստահելի գործընկերը Հայաստանի խոստումնալից հնարավորությունների ողջ ներուժը բացելու գործում: Միասին մենք ամուր հիմք կստեղծենք ձեր հաջողության համար այս դինամիկ և աճող շուկայում:

Armenia is a relatively young country in terms of real estate investments. Still, in the past few years, the country has emerged as an attractive destination for foreign citizens and investors looking to buy real estate.
The interest in real estate brought a 34.5% increase in property value, starting from the capital and slowly expanding to other regions as well. According to the 2022 State Cadastre Committee, there were more than 200.000 state-registered real estate transactions, a record number in the past 12 years. This growth is driven by economic activity, the interest of the population in owning property, and the increase in foreign investment interest. Thus, in 2022, around 2000 units were purchased by foreigners, 22% more compared to the previous year.
In parallel with the growing interest in property purchases, the market has registered a significant 19% price growth per square meter between 2021 and 2022. The data of 2023 is not yet available, but with a simple sneak peek at the real estate market and tracking the prices, you will clearly see the stable growth of prices. Nevertheless, the price increase doesn’t lead to interest and demand decreasing.
Analysts predict the prices will continue to rise, so today is the day to decide whether to purchase a property in Armenia. But before that, here are 10 things you should know about buying real estate in Armenia.
Armenia allows foreign citizens and investors to own real estate without restrictions, having the same rights and responsibilities as residents. Property owners will then have the right to sell, offer for rent, lease, or dispose of the property at will. Owning a property will further qualify the owner for a temporary or permanent residence permit. The law does not apply to the acquisition of agricultural land. Foreigners are required to register a legal entity and purchase land under that entity.
While the location may, at first, seem to be a matter of individual preference or convenience, investing in property requires a closer investigation of its location. If the property is considered an investment, the location may play a more significant role in the decision-making process than the construction type. In these terms, Yerevan and areas near the capital are, so far, in high demand with higher prices. Next come the tourist towns that attract property investments as a starting point for hotel or restaurant businesses. As for construction type, new constructions have a higher price, but at the same time, they will not lose value over time, or even if they do, the inflation will be less tangible.
According to apartment construction types, there are primary and secondary market properties with different purchase terms.
While prices tend to rise, it is wise to monitor market trends and property prices to make informed decisions. A property appraisal is also mandatory to get an independent review and a reasonable estimate of the property. Still, there are some inconsistencies in a valuation report. Due to property rate inflation, the prices are way higher than their cadastral value. Property appraisals consider solely the cadastral value but not the market value, creating a massive gap between the two numbers. Nevertheless, it is always advised to evaluate the property before making a decision.
Engaging a reputable real estate agency can provide several benefits, including access to a wider property selection, expert advice, and assistance with negotiations and paperwork. At the same time, agency services mean a commission fee (2% in Armenia) that may be rather substantial if the property price is high. If you are not ready to pay the fee, be ready to spend time searching the market for suitable properties. While directly purchasing from a seller may offer more flexibility, it also requires thorough due diligence and legal guidance with documentation.
Establishing a good rapport with the seller can facilitate smooth negotiations and transaction processes. At the same time, this relationship is full of pitfalls and hidden risks. No verbal agreement is valid and is not enforceable if not authenticated by a notary. The buyer or seller can opt out of this arrangement at any time if there is no written and signed document showing the seriousness of the intentions of both parties. Such a document will also include the property price that cannot be changed by the end of the agreement.
As stated above, no verbal agreement has the power of law. To secure the property before the final purchase, the buyer or seller may offer a money deposit that should be secured with a written, signed, and notarially approved document. In the event of a verbal agreement or agreement termination by one of the parties, the deposit becomes non-refundable.
Before any agreement, it is advised to thoroughly review and verify all property-related documents, including title deeds, permits, land use rights, and building documentation. The assistance of a legal professional in Armenia will assist in acquiring and validating the necessary documentation.
Under a new law adopted on July 1, 2022, property purchase payments in Armenia are to be made via bank transfer. All terms are agreed upon, written in the agreement, and verified by a notary. The price of real estate is agreed upon in local currency, Armenian Drams, and the payments are respectively made in local currency.
When purchasing real estate in Armenia, consider the ownership structure that best suits your needs. Three ownership statuses are eligible in Armenia.
Sole ownership: Unlike other countries, which oblige you to share ownership status with a spouse, Armenian law allows you to have property in your sole name regardless of marital status. According to the Republic of Armenia Civil Code, the spouse of the property owner gets a 50% share of the property even if the name is not registered on the property and will be considered a co-owner.
Joint ownership: The ownership model supposes multiple owners, each holding a share based on the pre-arranged terms between them. Regardless of share size, owners are entitled to make decisions.
Company ownership: It is possible to purchase property under a local or foreign limited company but with different tax regulations (mostly non-favorable).
Upon finalizing the purchase, ensure the property is properly registered with the State Register of Real Property. The buyer will have 30 business days to register ownership rights with the State Committee of Real Estate Cadastre of the Republic of Armenia; otherwise, the sale and agreement will be considered invalid. The application is submitted within 4 business days, after which the owner gets the document of property rights. The process is now online, and it is possible to download ownership documents without visiting the SCREC. Registration at the notary and ownership registration have additional fees.
* * *
Armenia’s real estate market has seen remarkable growth in recent years, making it an enticing destination for foreign citizens and investors seeking to capitalize on its potential. The surge in property value, the increasing number of real estate transactions, and the expanding interest from foreign buyers reflect the country’s economic vibrancy and investor confidence.
As the market continues to evolve, it becomes crucial for individuals and organizations from abroad to make well-informed decisions when investing in Armenian real estate.
By combining our legal consulting expertise with accounting and tax services outsourcing and legal entity establishment services, Tower International Consultants offers a comprehensive solution to support your investment and business endeavors in Armenia. Our goal is to empower you with the knowledge, resources, and strategic guidance needed to make informed decisions and achieve your business goals in this thriving country.
Contact Tower International Consultants today to explore how our integrated services can facilitate your real estate investments and business expansion in Armenia. Let us be your trusted partner in unlocking the full potential of Armenia’s promising opportunities. Together, we will build a strong foundation for your success in this dynamic and growing market.